منطق مخالفین

امروز به پیشنهاد یکی از عزیزانم در مورد مخالفین علم منطق جستوجویی بسیار سطحی داشتم که ترجیح دادم نتیجه رو تو وبلاگ منتشر کنم. فکر میکنم بدرد بخور باشه برای خیلی از برنامه نویسها و حسابگرهای تازه کار (مثل خودم!).

بریم سر اصل مطلب:

علم منطق :‌علمی که صرفا نقش شاقول رو بازی میکنه و اشتباه در نتیجه گیری رو نشون میده!

طرز کار علم منطق :

داشتن معقولات (اطلاعات اولیه عقلی) و البته پیشفرض های صحیح

+

دانستن طرز کار ذهن انسان

=

کشف مجهولات از معلوم ها

به عبارت دقیق تر اگر بتوان برای حل هر مسئله, تعریف درست و در ضمن استدلال صحیحی از آن طرح کرد (صحیح در موردش فکر کنیم)  با فرض داشتن اطلاعات اولیه صحیح, میتوان مجهولات را بدست آورد و به نتایج درست رسید.

برسیم به دعوای مخالف ها و موافق های منطق: — اما قبلش باید اینو بدونیم که دانسته های ما ۲ دسته اند» یا بسیار بدیهی اند که البته تعدادشون خیلی کمه, یا مورد تردید و قابل رد هستند که دعوای مخالف ها و موافق ها روی این دسته از اطلاعات هست.

موافق ها میگن: تنها هدف ما طرح قواعد و اصول نیست بلکه بکارگیری درست و صحیح آنهاست که منجر به رسیدن به حقیقت شود!
مخالف ها میگن : چیزی که مسئله ها رو حل میکنه قیاسهای منطقی و قواعد نیست و بلکه خود اطلاعات اولیه هستند که مسئله رو حل میکند. پس نتیجه ی جدیدی رو هم نمیده.
یه مثال هم دارند ایشون که میگه: اگر کسی منطق و قواعدش رو به خوبی بلد باشه اما اطلاعات اولیه درستی نداشته باشه در حل مسئله ناتوان هستش.

از مخالفین این قضیه هم می تونیم به ابوالسعید ابولخیر و دکارت اشاره کنیم.

دکارت میگه: قواعد منطق با همه درستی و استواری که دارند هیچ گاه هیچ مجهولی را معلوم نمی کنند و فقط بدرد آشنایی با لغات و افزایش توان سخنوری و البته یادگیری بیشتر میخورن!

در پایان اینها همه نقدهایی بود به علم منطق که خودم در موردشون نظری ندارم اما هنوز به یادگیری علم منطق و کاربردی بودنش ایمان دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *